Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-02 13:37
KAI/mm

Dziś ingres kard. Ryłki do bazyliki Santa Maria Maggiore

Dziś o godz. 18.00 odbędzie się ingres kard. Stanisława Ryłki do papieskiej bazyliki Matki Bożej Większej. Jest to pierwszy przypadek, by Polak został archiprezbiterem jednej z czterech bazylik papieskich Wiecznego Miasta.

Autor/źródło: youtube.com

28 grudnia ub.r. papież mianował polskiego purpurata archiprezbiterem tej szczególnie bliskiej mu świątyni, którą odwiedził już 40 razy. Znajduje się tam z cudowny obraz Matki Bożej Śnieżnej, zwanym też Salus Populi Romani, czyli Ocalenie Ludu Rzymskiego.

W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego kard. Ryłko podkreślił, iż w tej papieskiej nominacji dostrzega ukoronowanie swojej ponad 30-letniej służby dla Stolicy Apostolskiej. Dodał, że w jego rodzinnym Andrychowie znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Śnieżnej, a więc jest on dla niego bardzo cenny. Dodał, że w Polsce znajduje się ponad 350 kopii tego obrazu, z których 37 zostało ukoronowanych koronami papieskimi, zaś około 30 sanktuariów w Polsce związanych jest z bazyliką Santa Maria Maggiore jako sanktuarium macierzystym.


Nowy archiprezbiter zapowiedział też, że stawia sobie zadanie przekazania przyszłym pokoleniom tego „duchowego dziedzictwa”, jakim jest wiara i miłość chrześcijan do Matki Bożej na przestrzeni wieków.


Stanisław Ryłko urodził się 4 lipca 1945 r. w Andrychowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 marca 1969 r. z rąk kard. Karola Wojtyły. Po dwóch latach posługi duszpasterskiej w archidiecezji krakowskiej na ówczesnym Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie uzyskał licencjat z teologii moralnej, po czym wyjechał na dalsze studia do Rzymu i tam na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim obronił w 1978 r. doktorat w zakresie nauk społecznych. Po powrocie do kraju był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, a w latach 1978-87 wykładał teologię pastoralną i socjologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1979 r. został sekretarzem Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski.


W 1987 r. rozpoczął pracę w Watykanie jako kierownik biura Sekcji Młodzieżowej Papieskiej Rady ds. Świeckich i na tym stanowisku m.in. współorganizował Światowe Dni Młodzieży w Santiago de Compostela (1989), w Częstochowie (1991) i w Denver (1993). W latach 1992-95 prał. Ryłko pracował w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu.


20 grudnia 1995 r. św. Jan Paweł II mianował go sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich i biskupem tytularnym Novica, a 6 stycznia 1996 osobiście udzielił mu sakry. 4 października 2003 r. papież powołał go na przewodniczącego tego urzędu, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. W tym charakterze był współorganizatorem Światowych Dni Młodzieży w Kolonii (2005), w Sydney (2008), w Rio de Janiero (2013) i w Krakowie (2016).


Na konsystorzu 24 listopada 2007 r. Benedykt XVI włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Jako kardynał uczestniczył w konklawe w marcu 2013 r., które wybrało papieża Franciszka. Przewodniczącym Rady przestał być 31 sierpnia br., w związku z gruntowną reformą Kurii Rzymskiej, której częścią była likwidacja tego urzędu i zastąpienie go nową dykasterią.


Jest autorem wielu publikacji, podejmujących takie zagadnienia jak pobożność ludowa, rola małych wspólnot i ruchów kościelnych w życiu Kościoła itp.


W 2015 r. prezydent RP Andrzej Duda udekorował go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej zaś na mocy postanowienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 9 listopada 2009 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tego samego orderu „za wybitne zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwijania współpracy między Rzecząpospolitą Polską i Stolicą Apostolską”.


Bazylika Matki Boskiej Większej jest najstarszą czynną do dzisiaj świątynią maryjną na świecie, a jej początki sięgają 352 r., gdy – według prastarej legendy - papież Liberiusz i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Bożą, która powiedziała im, że w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, ma stanąć kościół. I rzeczywiście, gdy w nocy z 4 na 5 sierpnia 352 r. Wzgórze Eskwilińskie pokrył śnieg, papież w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłej świątyni, sfinansowanej przez Jana, która jednak nie przetrwała. Budowa obecnej świątyni ruszyła w 432 r. na polecenie Sykstusa III, po Soborze Efeskim (431), na którym ogłoszono dogmat o Maryi jako Matce Boga (Theotokos). W chwili rozpoczęcia budowy istniała tam świątynia Junony Lucindy - opiekunki rodzących kobiet i kolumny tego obiektu wykorzystano przy budowie nowego kościoła. Umieszczono w nim ikonę znaną dziś jako Matka Boża Śnieżna lub Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego). Następne wieki przyniosły dalsze rozbudowę tego kościoła, który dzisiaj jest jedną z czterech papieskich bazylik większych.

st, kg, pb (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-02 12:41:51
miniaturka

Warszawa: msza św. w intencji zmarłych bezdomnych

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na Mszę Świętą w intencji zmarłych bezdomnych. Liturgia sprawowana będzie w sobotę 4 lutego w kościele św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie o godz. 19:00.
2017-02-02 13:06:13
miniaturka

Prymas do osób konsekrowanych: Waszą misją jest obecność pośród nas

„Waszą misją jest obecność pośród nas. Jest nią świadectwo wiernej miłości. Wasze oddanie Bogu i ludziom, wyrażone szczególnie poprzez profesję rad ewangelicznych” – mówił abp Wojciech Polak do osób konsekrowanych w katedrze gnieźnieńskiej.
2017-02-02 13:45:05
miniaturka

1. numer L'Osservatore Romano po polsku w 2017 r.

W opublikowanym właśnie numerze 1/2017 L'Osservatore Romano możemy odnaleźć m.in. orędzie Papieża na Światowy Dzień Chorego, który obchodzony jest 11 lutego każdego roku. Przeczytamy w nim, że obchody te «odnawiają w Kościele duchową moc, aby lepiej wypełniał tę zasadniczą część swojej misji, która obejmuje posługę ostatnim, chorym, cierpiącym, wykluczonym i usuwanym na margines».
2017-02-02 15:45:26
miniaturka

Złamana, ale nie bezsilna

W niedzielne popołudnie zakończyły się pierwsze warsztaty pt. „Złamana, ale nie bezsilna. Dla kobiet, które wierzą Bogu”, organizowane przez Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Prowadziła je Małgorzata Dąbrowska.
2017-02-02 16:12:48
miniaturka

Doroczna pielgrzymka parlamentarzystów

Po raz 28. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Parlamentarzystów. To tradycyjne spotkanie odbywa się co roku 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Do sanktuarium przybyło kilkudziesięciu posłów i senatorów RP z różnych klubów parlamentarnych oraz ks. dr Piotr Burgoński, krajowy duszpasterz parlamentarzystów.
2017-02-02 16:30:14
miniaturka

Pierwsza kompleksowa publikacja o Polakach posługujących w Kościele na Wschodzie

Posługa Polaków dla Kościoła na Wschodzie, to wielkie dzieło. Mówimy o całej armii ludzi, których ofiarną pracę chcemy ocalić od zapomnienia – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChR, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP. Publikacja, powstająca z inicjatywy tego zespołu, zgromadzi informacje i świadectwa dotyczące działalności polskich kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich misjonarzy we wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego na przestrzeni ostatnich 25 lat.