Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-20 09:31
iz / KAI

Katowice: zmarł ks. prof. Wincenty Myszor

Zmarł ks. prof. Wincenty Myszor - był profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych, wybitnym patrologiem, koptologiem i znawcą tekstów gnostyckich. Do 2008 r. pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Miał 75 lat.

Autor/źródło: pixabay

Urodził się 22 maja 1941 roku w Chełmie Śląskim. Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne ukończył w Krakowie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 6 czerwca 1965 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bp. Herberta Bednorza.


Był członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN oraz Association Internationale des Études Byzantines. W latach 1981-1995 pełnił funkcję redaktora naczelnego Rady Naukowej Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych.


W 2000 roku abp Damian Zimoń mianował go dziekanem Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach. Stanowisko piastował do roku 2008.


Jego dorobek naukowy jest imponujący. Opublikował m.in. polskie przekłady tekstów z Nag Hammadi oraz liczne tłumaczenia tekstów gnostyckich - "Gnostycyzm w tekstach z Nag Hammadi" oraz "Anapausis w teologii chrześcijańskich gnostyków". Jest także autorem pierwszego polskiego przekładu "Ewangelii Judasza". Została ona opublikowana w dwóch wersjach - tłumaczenie A opatrzone zostało naukowym komentarzem w przypisach. Jest podzielone na strony i wiersze, zgodnie z koptyjskim rękopisem. Tłumaczenie B zawiera wersję na tyle swobodną, na ile pozwala koptyjski oryginał.


Opracował także podręcznik do nauki języka koptyjskiego, zatytułowany "Język koptyjski - kurs podstawowy dialektu saidzkiego", a także – wraz z Albertyną Dembską – "Podręczny słownik koptyjsko-polski" oraz "Chrestomatię koptyjską".


W 2003 roku został odznaczony przez Stolicę Apostolską godnością kapelana Jego Świątobliwości.


Na wniosek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas inauguracji roku akademickiego 2006/2007 na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach otrzymał nagrodę zespołową ministra nauki i szkolnictwa wyższego za współautorstwo syntezy "Literatura Grecji starożytnej". W 2013 roku został laureatem nagrody "Lux ex Silesia" za całokształt pracy naukowej.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 23 lutego. O godz. 9.30 rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji zmarłego a o godz. 10.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

ksas / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-20 08:33:03
miniaturka

Komunikat po obradach Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

W dniach 17-19 lutego 2017 roku, w budynku Sekretariatu Episkopatu Polski odbyło się spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Obradom przewodniczył biskup Wiesław Lechowicz.
2017-02-20 08:52:39
miniaturka

„Biblia” van Gogha

We wtorek rozpoczyna się cykl wykładów, organizowanych przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wraz z Wydziałem Artes Liberales UW, poświęconych interpretacji sztuki.
2017-02-20 09:07:59
miniaturka

Nowe Oblackie Centrum Młodzieży na Śląsku

Wyobraź sobie, że stoi przed Tobą wyzwanie! Takie, którego nikt jeszcze nie podjął. Zadanie, które Cię przerasta, ale nie możesz przestać o nim myśleć.
2017-02-20 10:12:33
miniaturka

Berlin: Fundacja Maksymiliana Kolbego ma 10 lat

W Berlinie odbyło się 17 lutego posiedzenie zarządu i rady Fundacja Maksymiliana Kolbego powołanej przez episkopaty Niemiec i Polski przez 10 laty. Obradom przewodniczyli abp Ludwig Schick z niemieckiego Bambergu i abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, kierujący pracami Fundacji z ramienia obu episkopatów. Jest ona kontynuatorką istniejącego od 1973 r. Dzieła Maksymiliana Kolbego i pomaga przede wszystkim byłym więźniom obozów koncentracyjnych i gett.
2017-02-20 10:43:42
miniaturka

Polscy świeccy na misjach

Na misjach posługuje obecnie ponad 2 tys. Polaków; największą grupę stanowią osoby zakonne, jednak rośnie co roku liczba misjonarzy świeckich. Obecnie jest ich 55, a kolejne przygotowują się w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej i wolontariatach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne i ruchy kościelne.
2017-02-20 11:15:10
miniaturka

Sekretarz generalny KEP: podtrzymać potencjał młodzieży po ŚDM

Nie tylko Kościół w Polsce, ale także środowiska polonijne powinny się włączyć w zagospodarowanie duszpasterskie młodzieży, która podczas ŚDM ujawniła swoje potrzeby duchowe – mówił sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński w sobotę na spotkaniu z prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej.