Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-06-05 14:14
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

„Domowe” maryjne kapliczki dzieci z mikstackiej parafii

Kiedy okazało się, że ze względu na pandemię koronawirusa dzieci nie będą uczestniczyły w nabożeństwach majowych, ks. proboszcz zaproponował im przygotowanie domowych kapliczek- miejsc modlitw dla rodzin.

Wystawa zdjęć kapliczek wykonanych przez dzieci
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Dobiegł końca miesiąc maj, a wraz z nim zakończyły się w kościołach nabożeństwa majowe. Zazwyczaj gromadziły one w kościołach i przy kapliczkach  na śpiewie litanii loretańskiej i pieśni maryjnych liczną rzeszę wiernych, którzy w  ten sposób czcili Maryję.

Nie ma chyba w naszym kraju parafii na terenie, której nie byłoby kapliczki poświęconej Maryi. Nie brak i takich kapliczek w mikstackiej parafii.  Są niemymi świadkami wiary przodków, ale i ludzi żyjących współcześnie. roku gromadzili się przy nich mieszkańcy, by wśród łąk, kwiatów i dochodzącego z śpiewu ptaków dawać świadectwo swej wiary i miłości do niebieskiej Matki. Nabożeństwa majowe odprawiane były w parafialnym kościele i w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha.

Maj AD. 2020 różnił się jednak od poprzednich. Przeżywany był w czasie trwania pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń dotyczących zgromadzeń. Niewielu parafian mogło uczestniczyć w sposób fizyczny w nabożeństwach majowych. Do kościoła nie uczęszczały dzieci, które w minionych latach przybywały na nie dość licznie.

Ze względu na pandemię w tym roku udział dzieci w Mszach Świętych w ostatnim czasie był znikomy. W związku z tym współautor tego tekstu, ks. kan. Krzysztof Ordziniak na początku maja zaproponował dzieciom, by wykonały swoje domowe kapliczki maryjne i przy nich wraz z rodziną gromadziły się na modlitwie. Znamy pomysłowość i kreatywność dzieci, więc ks. proboszcz zachęcał  dzieci, by pochwaliły się efektami swej pracy i przesłały zdjęcia wykonanych kapliczek. Na skrzynkę parafialną napłynęło 31 zdjęć domowych kapliczek. Dzieci nie zawiodły i rzeczywiście wykazały się pomysłowością, ale i talentem plastycznym. Okazało się, że do ich wykonania wykorzystały różne materiały, kawałki drewna, papier, kamienie. Przydatne okazały się i klocki lego. Dzieci wykonały kapliczki indywidualnie, czasami rodzeństwa przygotowywały wspólnie kapliczkę. Młodszym dzieciom pomagali rodzice. Więc  czasami w  pracę przy przygotowaniu kapliczek angażowały się całe rodziny, integrując je, pozwalając wspólnie spędzić czas. Chcemy pokazać efekt pracy dzieci, bo naprawdę warto. Wszystkie przygotowane kapliczki są piękne, bo w ich wykonanie mali twórcy włożyli dużo serce. Wiedzieli, że przygotowują je dla Maryi, Matki Jezusa, która jest także ich mamą. A mamie dzieci chcą ofiarować zawsze to co najpiękniejsze. W kościele przy wyjściu głównym została przygotowana wystawa zdjęć kapliczek wykonanych przez najmłodszych. Wzbudziła ona zainteresowanie parafian, którzy podkreślali ich różnorodność, estetykę wykonania. Ksiądz proboszcz wyraził nadzieję, że  kapliczki integrowały rodziny nie tylko podczas pracy przy ich wykonaniu, ale stały się miejscem, przy którym rodziny gromadziły się na wspólnej modlitwie i śpiewie litanii loretańskiej. A może staną się miejscem gdzie rodziny będą gromadziły się na modlitwie nie tylko w majowe dni? Oczywiście wszystkie prace zostały nagrodzone upominkami.
Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Mikstat, nabożeństwa majowe, Maryja, kapliczka