Reprint księgi cudów wydany przez Wydawnictwo „Bernardinum” w Pelplinie został wykonany na podstawie egzemplarza przechowywanego obecnie w bibliotece kustosza kaliskiej bazyliki.
Kaliska księga cudów i łask doczekała się kilku edycji. Pierwsze wydanie ukazało się w 1780 r. Książka była świadectwem żarliwej czci, jaką otaczał jej autor – ks. Stanisław Józef Kłossowski św. Józefa i miała służyć propagowaniu kultu tego świętego. Dzieło zostało wydane w kaliskiej drukarni Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej.
Księga prawie w całości napisana jest w języku polskim, tylko kilkanaście stron zredagowanych zostało w języku łacińskim. W publikacji zostały zamieszczone cuda i łaski uzyskane za przyczyną św. Józefa. Relacje pochodziły z dwóch źródeł. Pierwszym były materiały z procesów komisji badających cudowność obrazu powołanych przez metropolitę gnieźnieńskiego. Drugim źródłem były zeznania świadków. Książka zawiera także kazania wygłoszone przez kaznodziejów z Kalisza i okolic.
Do dnia dzisiejszego, poza woluminem przechowywanym w kaliskiej kolegiacie, zachowało się kilkanaście kompletnych jak i niepełnych egzemplarzy. Dzieła można odnaleźć głównie w polskich bibliotekach uniwersyteckich i narodowych, m.in.: Bibliotece Jagiellońskiej i Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Bibliotece Narodowej.
Autor tego dzieła sprawował kapłańską posługę w kolegiacie kaliskiej w latach 1751-1798. To dzięki jego staraniu obraz św. Józefa Kaliskiego został uznany za cudowny i korowany w Kaliszu 15 maja 1796 r. Oprócz księgi cudów duchowny był autorem wydanej w 1778 r. książki „Jezus Maryja Józef. Trojakie nabożeństwo do najświętszych Jezusa Maryi i Józefa”.
Prezentację ubogacił wykład dr Ewy Andrzejewskiej nt. „Kaliska księga cudów i łask jako źródło badań historycznych”. Prelegentka w bardzo ciekawy sposób ukazała zawartość książki. Mówiła m.in. o wotach składanych św. Józefowi w podziękowaniu za uzyskane łaski.
- Księga cudów i łask to bardzo ciekawa publikacja z punktu widzenia historyka i językoznawcy, a także przedstawicieli wszelkich innych nauk. Dzieło to przede wszystkim skarbnica wiedzy na temat dawnego Kalisza, mieszkańców miasta i okolic. Publikacja jest też niezwykłym pomnikiem barkowej i sarmackiej pobożności. Badacz, który zajmuje się historią i sztuką może w tej książce odnaleźć wiele odniesień do zabytków, które do dziś zachowane są w kolegiacie – powiedziała w rozmowie z KAI dr Ewa Andrzejewska, która jest autorką wydanej w 2010 r. monografii poświęconej ks. Stanisławowi Józefowi Kłossowskiemu.
Z kolei dr Bogumiła Celer mówiła o edycji dzieła i jej losów z perspektywy bibliologicznej. - Jestem bibliotekoznawcą i zainteresowała mnie postać fizyczna tego dzieła, a także drukarni, z której pochodzi ta książka. Zainteresowały mnie również znaki proweniencyjne na egzemplarzach i stan zachowania dzieł w polskich bibliotekach. Wydawało się, że starodruk zachował się jedynie w kaliskiej bazylice, ale okazało się, że księga jest przechowywana w innych bibliotekach naukowych, a nawet księgozbiorach prywatnych – podkreśla dr Celer.
Pomysłodawcą wydania reprintu księgi cudów był ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Duchowny zaznaczył, że ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego jest okazją, aby szerzyć kult św. Józefa zarówno w wymiarze duchowym jak i naukowym.
Reprint księgi cudów można nabyć w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Spotkanie uświetnił występ Zespołu Muzyki Dawnej „Alla Semibreve”.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: