Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-07-22 22:18
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Niedługo niezwykły odpust w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie

Zbliża się 16 sierpnia, dla mikstackiej wspólnoty parafialnej dzień niezwykle ważny, dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.

Program uroczystości odpustowych AD 2019
Autor/źródło: Parafia pw. Świętej Trójcy w Mikstacie

Na niewielkim Wzgórzu Cmentarnym za miastem w Mikstacie, wśród starych drzew znajduje się niewielki drewniany kościół, który w 2011 roku został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Kościół został pobudowany w 1786 roku jako wotum za uratowanie mieszkańców miasteczka od zarazy, która siała śmierć w okolicy. Gdy wchodzimy do wnętrza Sanktuarium w ołtarzu głównym widzimy młodego mężczyznę w stroju pielgrzyma, z raną na prawej nodze. Nogę tę opatruje anioł. Przy lewej nodze możemy zobaczyć psa z chlebem w pysku. Młody mężczyzna z obrazu to patron tego miejsca Święty Roch, który od ponad trzystu lat w sposób szczególny czczony jest w mikstackiej parafii. Gdy kartki kalendarza pokazują ostatnie lipcowe dni to znak, że należy rozpoczynać przygotowania do niespotykanych uroczystości odpustowych. Tym, którzy może pomyślą sobie, przecież odpust przeżywa każda parafia spieszymy z wyjaśnieniem, tak oczywiście, ale nie w każdej kultywuje się zwyczaje sięgające początków XVIII wieku. Jakie? Od ponad trzystu lat podczas  uroczystości odpustowej ku czci św. Rocha w Mikstacie odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Odpust to szczególny czas, do którego należy się przygotować, przede wszystkim duchowo. W czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości odpustowych wpisuje się  odprawiana codziennie, od 7 sierpnia, o godz. 18:30 Msza Święta połączona z nauką , a po niej Nowenna do Świętego Rocha będąca od pokoleń formą duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych ku czci  Świętego Patrona. Warto zwrócić  uwagę na propozycję skierowana szczególnie do młodego pokolenia. Również od    7 sierpnia   rozpoczną się spotkania w ramach VIII edycja „Szkoły Świętego Rocha”. Czym jest ta wakacyjna szkoła? To  spotkania  przybliżające   dzieciom postać Świętego Patrona, a także wspólnej modlitwy nowennowej, poznawania zwyczajów odpustowych, historii małej Ojczyzny, dziedzictwa przekazanego im przez przodków.  W scenariuszu uroczystości odpustowych  znajduje się  Dzień Chorych i Starszych. Przeżywany będzie w  niedzielę 11. sierpnia. Będzie to spotkanie modlitewne osób chorych i starszych oraz ich opiekunów przy relikwiach św. Rocha. Spotkanie poprowadzi ks. prałat  Jana Wolniaka, Dyrektora Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Ostrowie Wlkp.

15 sierpnia o godz. 15:00 w Sali MGOK -u odbędzie się  XV sesja popularno – naukowe z cyklu „ SIŁA KULTU -TRADYCJI-WIARY”. Tego samego dnia po Mszy Świętej odprawianej o godz. 18:00 z kościoła farnego wyruszy do sanktuarium procesja z Najświętszym Sakramentem i  relikwiami  Świętego Rocha. W sanktuarium św. Rocha odśpiewane zostaną  nieszpory   i rozpocznie się  całonocne czuwanie modlitewne. O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej parafii będą sprawowali pasterkę. Niezwykły klimat do modlitwy panuje podczas tej Mszy Świętej sprawowanej wśród migocących na grobach lampek symbolizujących pamięć o tych, którzy odeszli, a którzy kiedyś oddawali cześć św. Rochowi.  Szum drzew, cykanie świerszczy skłaniają do refleksji i modlitewnej zadumy. Tej z pewnością w tę noc na Mikstackim Wzgórzu zapewne nie zabraknie.  O godz. 9:00 odbędzie się wspomniany już obrzęd błogosławieństwa zwierząt, którego dokona J.E. Ksiądz Bp Wiesław Szlachetka. Jest n niezwykle widowiskowy, ale przede wszystkim ma wymiar religijny. Mieszkańcy parafii, ale także pielgrzymi przyprowadzają, przynoszą, a czasami przywożą swoje zwierzątka, by powierzyć je opiece świętego Rocha. Przed bramą przechodzi  wraz ze swoimi właścicielami praktycznie cała Arka Noego. W tej przedziwnej procesji można zobaczyć konie, kucyki, psy, koty, chomiki, świnki, rybki, żółwie, kurczaki i jeszcze inne ptaki i zwierzaki. Oczywiście udział w tej procesji może wziąć każdy, kto przyprowadzi, przyniesie lub przywiezie swoje zwierzęta. Od wieków wierzy się, że udział w "świętorochowym" obrzędzie błogosławieństwa chroni zwierzęta przed chorobami.  Tylko trochę żal, że ten piękny obrzęd można zobaczyć praktycznie tylko w Mikstacie.Trudno wyobrazić  sobie odpust bez uroczystej sumy. Ta odprawiona zostanie o godz. 11:00. W tym roku przewodniczył jej będzie  J.E. Ksiądz Bp Wiesław Szlachetka   Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.

Uroczystość na Cmentarny Wzgórzu zakończy Msza Święta z indywidualnym błogosławieństwem dzieci, która   sprawowana będzie o godz. 18:00.  To ważny element w scenariuszu uroczystości odpustowych, podczas których swój czas na spotkanie z Niebieskim Patronem mają najmłodsi. Następnie  procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróci do kościoła farnego. W programie odpustowego czasu jest jeszcze jeden szczególny dzień – Dzień Dziękczynienia. W tym roku obchodzony będzie po raz piąty w najbliższą niedzielę po uroczystościach odpustowych. To czas dziękczynienia Panu Bogu za szczególny czas łaski, ale także ludziom, którzy w jakikolwiek sposób włączą się w przygotowania odpustowe. To także czas modlitwy za tych, którzy poprzedzili nas  w drodze do Domu Ojca, a dzięki którym  piękne zwyczaje odpustowe przetrwały.

W grudniu 2015  roku uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Tę niezwykłą uroczystość w Mikstacie naprawdę  warto  obejrzeć i przeżyć, bo opisać jej się nie da. Zadziwiająca jest siła wiary i tradycji w tej społeczności.

 Więcej na temat uroczystości odpustowych w Sanktuarium w Mikstacie można  przeczytać na: www.parafia-mikstat.pl   Tam też znajdują się zdjęcia z ubiegłorocznych uroczystości odpustowych. Patronat medialny nad uroczystościami odpustowymi w Mikstacie objęły  portale: Opoka, dziennikparafialny.pl, polska.zaprasza.eu, krakow.zaprasza.eu, polskaniezwykla.pl

 Na uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt… oczywiście  do Mikstatu… zaprasza

                                                              Ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium
Podziel się tym materiałem z innymi: