Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-10-03 13:12
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium św. Rocha

Nowy portal o sanktuariach polskich

Niedawno w Internecie pojawił się nowy portal Sanktuaria Polskie. Czy potrzebny? Z pewnością tak, bo stwarza możliwość poznania poszczególnych sanktuariów, a także może być miejscem wymiany doświadczeń dla posługujących w sanktuariach.

Logo portalu Sanktuaria Polskie
Autor/źródło: https://sanktuariapolskie.com.pl

Sanktuaria to miejsca szczególne, wyjątkowe, miejsca wybrane przez Boga, Matkę Bożą, Świętych. Są wśród nich sanktuaria małe i duże, te ustanowione przed wiekami i te, które karty swej historii zapisują od niedawna, te powszechnie znane i znane społecznościom regionalnym. Są wśród nich sanktuaria Pańskie, maryjne, świętych i błogosławionych. Najwięcej jest tych maryjnych. Sanktuaria są miejscem pielgrzymek, ale także chętnie odwiedzane są przez tzw. turystów kulturowych.

Jest ich wiele i wiele ciekawych rzeczy się w nich dzieje. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy informację o nowym portalu, który niedawno pojawił się w Internecie https://sanktuariapolskie.com.pl/. Dzień, w którym rozpoczął swoją działalność był nieprzypadkowy 8 września – uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, nazywanej świętem Matki Bożej Siewnej. Oby inicjatywa podjęta przez portal Sanktuaria Polskie wydała obfite owoce. Ziarno zostało zasiane. Powstał portal, na którym jak wynika z zamysłu twórców stopniowo mają pojawiać się informacje o sanktuariach w naszym kraju. Obecnie zaglądając na tę stronę możemy poznać historię sanktuariów województwa lubelskiego i Podkarpacia. Prezentacja poszczególnych sanktuariów ma jednolitą strukturę i zawiera informację o obrazie bądź figurze czczonej  w danym sanktuarium, miejscu czci, modlitwie do patrona sanktuarium. Dowiemy się sięgając do tych opisów co warto zobaczyć w najbliższej okolicy. Niebawem możemy się spodziewać kolejnych opisów naszych pięknych, polskich sanktuariów.

Co jeszcze znajdziemy na portalu Sanktuaria Polskie? Aktualności, a wśród nich nawiązanie do kalendarza liturgicznego. Mamy październik, miesiąc różańca znajdziemy więc tu m.in. tekst o tym dlaczego warto się w tę modlitwę włączyć. Są także zakładki modlitewnik, słownik katechetyczny, Boża apteka. Warto zwrócić uwagę na księgę łask. W tym momencie jest to księga łask za wstawiennictwem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, księga łask sanktuarium w Chmielniku i Haczowie. Ciekawie prezentuje się zakładka dla dzieci.

Jest jeszcze jedna zakładka, która pokazuje aktualności z życia sanktuariów. To ważne miejsce na portalu. Twórcy portalu Sanktuaria Polskie zachęcają księży kustoszów sanktuariów i osoby z nimi współpracujące do przesyłania informacji o tym co dzieje się w miejscach ich posługiwania. Tak wiele pięknych inicjatyw podejmowanych jest w sanktuariach i to nie tylko tych znany, ale także w tych czasami niewielkich rozmiarami, ale wielkich duchem. Stanowią często nie tylko centrum życia religijnego, ale i kulturalnego. Dzielmy się tymi działaniami i doświadczeniami, właśnie na portalu Sanktuaria Polskie.

Zachęcamy do zaglądania na portal Sanktuaria Polskie znaleźć tu można naprawdę wiele  ciekawych informacji.

https://sanktuariapolskie.com.pl/ 


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: modlitwa, sanktuarium, kult, sanktuaria polskie