Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-02-05 18:20
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Odpust ku czci św. Agaty w Mikstacie

W najbliższą niedzielę, 9. lutego, w mikstackiej parafii uczczona zostanie św. Agata dziewica i męczennica, która mając zaledwie 16 oddała życie, gdyż nie chciała się wyrzec Chrystusa.

Plakat zapowiadający odpust
Autor/źródło: archiwum parafii

Być może zapowiedź uroczystości odpustowych ku czci św. Agaty w Mikstacie zdziwi niektórych, bo przecież znany jest on przede wszystkim z odbywających się w sierpniu uroczystości ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.

 A jednak… W kościele farnym pw. Świętej Trójcy w ołtarzu bocznym znajduje się obraz świętej Agaty. Ta  młodziutka dziewica i męczennica czczona jest przez stulecia przez kolejne pokolenia Mikstaczan. Jej kult ma związek z pożarami, które często wybuchały w mieście.

Zachował się tu jeszcze zwyczaj błogosławienia chleba, soli, wody. Tak będzie i w tym roku. Stało się już tradycja, że od 2008 roku w uroczystościach odpustowych ku czci świętej Agaty w Mikstacie uczestniczą Kapłani – emeryci z Domu Jana Pawła II w Ostrowie Wlkp. To właśnie oni sprawują  co roku uroczystą sumą odpustową. W tym roku zostanie  ona odprawiona 9. lutego o godz. 11:00 w kościele  farnym pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. Homilie w tym dni będzie głosił Ksiądz  MICHAŁ BĘDZIESZAK, który od niedawna pełni funkcje Dyrektora w Domu Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. Nad mikstacką społecznością czuwa Trójca Przenajświętsza, święty Rocha, ale  także święta Agata. Może więc  warto bliżej poznać Jej życie. Uroczystości odpustowe są właśnie  czasem refleksji nad życiem naszych Świętych Patronów. Czy przykład  życia świętej  Agaty, młodziutkiej męczennicy, która mając zaledwie 16 lat oddała życie za wiarę   może nas ludzi żyjących w XXI wieku, czegoś nauczyć, czy może mobilizować do pracy nad sobą? Z pewnością tak. W książeczce " Święta Agata"  z serii Skuteczni Święcie  czytamy:" Agata samym nawet imieniem zachęca, by wszyscy  chętnie do niej się uciekali. swoim zaś przykładem poucza, by wszyscy ludzie nie zwlekając, podążali wraz z nią ku prawdziwemu Dobru, którym jest sam Bóg"

Więc zapraszamy do Mikstatu na uroczystości odpustowe ku czci św. Agaty, szczególny czas refleksji i modlitewnej zadumy. A już dziś prośmy:  Wszechmogący Boże, niech święta Agata wstawia się za nami i naszymi bliskimi, wyjednuje nam potrzebne łaski, opiekuje się nami i chroni od wszelkich niebezpieczeństw. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: homilia, odpust, Mikstat, Eucharystia, św. Agata, patronka, suma, kapłani- emeryci